FAQ

 

Často kladené otázky

premium X super premium X ultra premium

Označení krmiv a kategorizace není legislativně nijak zakotvena a je tedy libovolně na výrobci. Jedná se čistě o marketingovou záležitost, nikoliv o záruku kvality použitých surovin. ANF je první značkou na světě, která v 70. letech 20. století zavedla označení super premium. Z konkurenčních důvodů se jiné značky snaží svoje krmivo označovat superlativy aby zákazníkovi evokovaly lepší krmivo i když to nemusí být pravda. Naše doporučení je sledovat pečlivě skutečné složení krmiva, stejně jako reference zkušených chovatelů a přesvědčit se na základě vlastní zkušenosti, ne jen podle reklamy.

Obecně platí že:

  • economy krmiva jsou nejlevnější a naleznete je i v běžných obchodech a hypermarketech. Tato krmiva často neobsahují žádné maso ani potřebné živiny pro zdravý vývin zvířete. Cena: 10-30 Kč / kg
  • premium – zabezpečí jen základní výživu zvířete. Obvykle obsahují menší % masa či jen sóju a více obilovin (často kukuřici) či jiné balastní látky, které jsou pro psy a kočky špatně stravitelné. Je často nutné dokupovat různé doplňky stravy, vitamíny a minerály. Cena: 30-100 Kč / kg
  • super premium – skutečně kvalitní značky neobsahují žádné balastní látky a vysoké procento skutečného masa. Prodávají se ve specializovaných obhodech – zverimex, petshopech. Cena: 100 Kč a více / kg.  Levnější krmiva jsou jako super premium jen označena, ale obsah je stejný jako u krmiv premium. Často se jedná o značky nadnárodních potravinových korporací (Mars, Nestlé, apod.). Pozor také na velké rozdíly v obsahu i kvalitě krmiva v různých továrnách napříč Evropou.
  • Investicí do kvalitního krmiva můžete předejít mnoha zdravotním obtížím a nemocem a tím i menším útratám u veterináře. Holický přístup ANF znamená preventivně léčebné krmivo a tím i delší a spokojený život vašich miláčků.

Kde se vyrábí ANF?

Krmiva ANF pochází z Texasu, USA, kde se vyrábí dodnes, ale jen pro americké a asijské trhy. V roce 2009 se výroba krmiva ANF super premium pro evropské země přesunula do závodu GA Pet Food Partners ve Velké Británii, zejména z důvodu legislativních změn EU a zákazu GM. Závod GA patří mezi technologicky nejvyzpělejší výrobce krmiv na světě. Je zde dáván velký důraz na kvalitu surovin a přesnou výrobu jednotlivých krmiv. Pro více informací se podívejte na propagační video GA (pouze anglicky).

Informace o výrobě „Made in EU“ a „GB“ na baleních

Každé balení krmiva ANF má unikátní číslo šarže a datum výroby, resp. datum minimální trvanlivosti. Součástí šarže je také zkratka GB (Great Britain), která uvádí stát výroby. Na každém balení je také z legislativních důvodů informace „Made in EU“, protože Velká Británie je členským státem EU.

Obsah masa

Krmiva v kvalitě super premium mají obvykle 25-50% složky skutečného masa v dehydrované podobě. Marketingové proklamace konkurenčních extrudovaných krmiv, že obsahují 80% či snad 100% masa jsou klamavé. 15 kg pytel takového krmiva by pak musel stát cca 3000 Kč. Při podrobnějším zkoumání skutečného obsahu zjistíte, že 80% se vztahuje k celkovému % živočišných proteinů („meat features“) ze směsi různých mas včetně vnitřních orgánů, vajec a dalších živočišných produktů, nikoliv samotného masa!

Jaký je rozdíl mezi čerstvým, dehydrovaným, celým masem a masovou moučkou?

Rozdíl je obsah vody a zpracování masa. Tzv. čerstvé maso obsahuje na rozdíl od dehydrovaného masa vodu. Dehydrované maso vodu neobsahuje. Tu výrobce „odstraní“ během procesu sušení mrazem či jinou technologií. Takto vysušené maso je následně označeno jako masová moučka či moučka z masa.

Do Holistických krmiv ANF super premium je navíc přidáváno přímo „čerstvé maso“. Z technologických důvodů bylo dosud takto možné přidávat maximálně cca 10-20% čerstvého masa. V roce 2014 závod GA jako první na světě na výstavě Interzoo v Mnichově slavnostně představil technologickou novinku Freshtrusion. Jedná se o převratnou technologii umožňující výrobu krmiv z až 80% čerstvého masa. Proto také ANF jako první značka na světě přináší nový Holistic Grain Free s 50% čerstvého masa. Více informací o Freshtrusion zde: http://www.ga-petfoodpartners.co.uk/freshtrusion

Proč uvádíme u složení na pytlích moučka místo maso?

Anglicky „meal“ znamená v překladu „moučka“, a je nutné takto upravené maso do formy moučky (viz výše) označovat z legislativních důvodů a nařízení EU. Pro výrobu se nicméně vždy používá čerstvé maso. V žádném případě se nejedná o masokostní moučku, tedy včetně dalších částí zvířete jako kosti apod.