Holistic

holistic

Speciální řada ANF Holistic je léčebné a preventivně léčebné krmivo. Vyniká komplexním přístupem k výživě díky kombinaci čerstvého masa, zeleniny, výtažků z bylin a účinných přírodních látek. Působí protizánětlivě a posiluje celkovou imunitu. Výrazně pomáhá v léčbě nemocí močových cest, ledvin, při poruchách zažívání, ekzémech nebo průjmových stavech.

Co obsahují holistická krmiva?

Holistický znamená celistvý, což si můžeme představit jako to, že celek je něco více než pouhý souhrn jednotlivých částí. Holistická krmiva díky svému komplexnímu přístupu k výživě poskytují zvířeti víc, než jen základní živiny. Onou přidanou hodnotou jsou látky, které nepatří mezi esenciální, ale ve výživě mají své poslání a svůj význam. Krmivo tedy zabezpečuje preventivní výživu zvířete tím, že posiluje obranné funkce organismu.

Čerstvé maso

Piktogram ANF Holistic

Čerstvě zpracované kachní, kuřecí a rybí maso je zdrojem kvalitních bílkovin a zajišťuje vynikající chutnost krmiva. Kombinace kachního masa s bramborem je zaručeně neodolatelná pro všechny vybíravé a mlsné psy.

Probiotika

Piktogram ANF Holistic

Tento termín označuje přirozeně se vyskytující skupinu mikroorganismů, které jsou schopny se množit ve střevním traktu domácího zvířete a tvořit vyváženou střevní mikroflóru. Probiotika udržují pH ve střevě na požadované úrovni a obsazením receptorových míst působí preventivně proti patogenním bakteriím.

Lněné semínko

Piktogram ANF Holistic

Lněné semínko je jedním z nejbohatších zdrojů omega-3 mastných kyselin.

Mořské řasy, chaluhy

Piktogram ANF Holistic

Kelp je jedním z několika hnědě zbarvených druhů mořských řas zvaných Lamaria. Tato mořská rostlina je koncentrovaným zdrojem důležitých stopových prvků, zejména jódu. Jód je důležitý pro tvorbu tyroxinu (hormonu štítné žlázy), který je nezbytný pro udržování normálního metabolismu.

Vojtěška

Piktogram ANF Holistic

Tolice setá (Medicago sativa) pomáhá detoxikaci a očistě organismu od různých škodlivin. Je vhodná především při nechutenství, podvýživě, hubnutí a trávicích potížích nervového původu.

MSM Methylsulfonylmetan

Piktogram ANF Holistic

Methylsulfonylmetan je extrakt ze subtropické dřeviny podobné borovici. Má široké spektrum působení včetně silného protizánětlivého účinku.

Kuřecí chrupavka

Piktogram ANF Holistic

Kuřecí chrupavka je zdroj glukosaminu a chondroitinu. Obě tyto látky pomáhají zmírnit bolest spojenou s artritidou (zánět kostí a kloubů).

Chondroitinsulfát

Piktogram ANF Holistic

Chondroitinsulfát je jeden z mnoha glykosaminoglykanů (GAG). Má chondroprotektivní účinky, působí tedy jako prevence proti zánětům kloubů a jako ochrana kloubních chrupavek. Také pomáhá k lepšímu využití potravy.

Hrách

Piktogram ANF Holistic

Hrách je zdrojem lehce stravitelných oligosacharidů podporujících přirozenou střevní mikroflóru.

Bílá rýže

Piktogram ANF Holistic

Bílá rýže (bílá = loupaná) je bohatým zdrojem využitelné energie (vzhledem k výborné stravitelnosti rýžového škrobu). Pouhých 6 g poskytne velice rychle 1MJ energie.

Hnědá rýže

Hnědá rýže (hnědá = hnědě zabarvené osemení rýžových zrn) je zdrojem vitaminů skupiny B, především B1 (thiaminu), který má příznivý vliv na nervovou soustavu (působí aneuricky).
V případě, že není osemení odstraněno, je však energie z rýžového škrobu hůře využitelná. Proto kombinujeme oba druhy rýže v pečlivě vyváženém poměru.

Brambory

Piktogram ANF Holistic

Brambory jsou po uvaření a zpracování do formy bramborových vloček potravinou pro psa velmi snadno stravitelnou. Jsou bohatým zdrojem draslíku a beze zbytku využitelného škrobu. Pověra o jejich škodlivosti pochází z obsahu solaninu v klíčcích a zeleně zbarvených hlízách. Tento alkaloid je však zcela odstraněn varem (bramborové vločky se vyrábějí z brambor vařených).

Jaký je přínos holistických krmiv?

Krmiva tohoto typu představují z hlediska svojí biologické hodnoty absolutní špičku v kategorii průmyslově vyráběných kompletních granulovaných krmných směsí. Jsou nejsnáze stravitelná a organismem psa zdaleka nejlépe využitelná. K jejich výrobě se používají zásadně produkty rostlinné výroby vypěstované bez použití umělých hnojiv, neošetřované insekticidy aj. biocidy chemického původu, a produkty živočišné výroby nepocházející z chovů jatečných zvířat žijících v nevyhovujících podmínkách, živených krmnými směsmi s obsahem antibiotik, antimykotik, antiparazitik, růstových hormonů, antioxidantů aj. látek chemického původu.

Průmyslově vyráběné granulované krmné směsi znamenají po mnoha stránkách nesporný pokrok ve výživě psů i koček, ovšem jen potud, pokud jsou vyrobeny ze skutečně kvalitních a čerstvých surovin. Takové produkty ovšem nepatří mezi nejlevnější a zákazníky vyhledávané. Těmi jsou pohříchu převážně krmiva co nejlevnější, která ve skutečnosti nedokážou uspokojit ani základní výživové nároky zvířete, mohou ho pouze zbavit pocitu hladu. Platí to především pro velká a obří plemena psů, která sice po takových krmivech nestrádají hladem, ale v podstatě jsou podvyživená (i když nemusejí být vyhublá či dokonce kachektická). Následně se to však projeví nejen na jejich kondici (např. poruchách pohybového ústrojí), ale i na vysoké nemocnosti a velmi často krátké době dožití.

Majitel psa šetřící na krmivu suma sumárum mnoho neuspoří, spíše naopak. To, co uškudlil na výživě psa, vydá za veterinární péči, zpravidla zaplatí ještě mnohem víc. Co se zanedbá ve výživě psa či kočky, zejména v raném věku, se už nikdy později nedožene, a pokud ano, tak jen mnohem dráž.

Proč holistická krmiva?

Protože jsou rozhodující pro zdraví a welfare psa. Problém většiny průmyslově vyráběných granulovaných krmných směsí tkví obecně v jejich kvalitě. Tak jako se naprostá většina spotřebitelů řídí (což je statisticky dokázáno) při nákupu potravin pro vlastní potřebu především cenou a nikoli kvalitou, tak si počíná i naprostá většina majitelů psů. Je-li v kterémkoli hypermarketu či supermarketu k dostání např. 10 kg krmiva za cenu něco málo přes 150 Kč, je jejich volba jednoznačná. Neuvědomují si, co takové krmivo může obsahovat. Nevědí, anebo ani nechtějí vědět, že k výrobě 1 kg suchého krmiva je zapotřebí zhruba 3 kg nativního materiálu a nezabývají se otázkou, jak se dá za 150 Kč pořídit 30 kg živočišných a rostlinných surovin nutných k výrobě finálního produktu, který musí být zpracován extrudací, do něčeho zabalen (i výroba obalu včetně jeho grafického návrhu něco stojí).

RNDr. Ivan Stuchlý

Odborný poradce